Дитина гризе нігті? Як відучити від цієї звички?

Трапляється, що час від часу дитина гризе нігті. Така схильність гризти нігті інколи має під собою підґрунтя. Вона може бути просто поведінковою (заважають нігтики або задирки), а може бути ознакою переживань чи стресу малюка. Вияснивши причини шкідливих звичок, ви назавжди знайдете спосіб їх позбутися.

У діток до року прагнення щось погризти (іграшки чи власні пальчики) назвати шкідливою звичкою не можна. Це нормальний етап розвитку. Хоча іноді маленькі зубастики примудряються згризати і цінні речі (їх треба ховати), можуть боляче кусатися (тут потрібно пояснювати, що так робити не можна). Але, у будь-якому випадку, така потреба є тимчасовою і з часом проходить. Проте буває, що звичка пізнавати світ через ротик залишається і потім переростає в звичку гризти нігті. Чому?

Причини шкідливої звички:

● Незадоволений смоктальний рефлекс. Він з'являється у малюка, який мало був біля маминих грудей. Нестача контакту з маминим тілом, теплом, ласкою може вилитись у шкідливу звичку: малюк знаходить заспокоєння у смоктанні пальчика, що згодом може перерости у звичку гризти нігті.

● Альтернатива сосці – не всім діткам властиво швидко змиритися і забути про соску, у деяких малюків цей процес проходить важко. Дитина інстинктивно починає шукати заміну соски в пальцях, що призводить до формування стійкого рефлексу.

● Малюк починає гризти нігті після серйозних змін у житті – переїзду, виходу мами на роботу, звикання до садочка чи школи... Дитина повертається в більш глибоке дитинство, так їй легше впоратися з проблемою.

● Стрес від внутрішньосімейних конфліктів, сварки батьків, часті розмови на підвищених тонах – все це може привести до стресового стану дитини.

● Особистий приклад – часто батьки самі не помічають за собою того, у чому дорікають власним дітям. Можливо, дорослі самі полюбляють відкушувати задирки, а дитина просто копіює їхню поведінку і набуває непотрібних звичок.

Та це зовсім не невинне заняття, як може здатися на перший погляд. Лікар Комаровський радить задуматися про наслідки, серед яких:

● Потрапляння інфекції – діти часто так сильно пошкоджують шкірний покрив, що в рази збільшують ризик потрапляння інфекції у відкриту рану. Без ретельної гігієни ризик зараження, без сумніву, збільшується.

● Грибкові захворювання – грибок нігтів виникає частіше.

● Розлади травлення – брудні руки, що постійно перебувають у роті – серйозний привід для хвилювання. Небезпеку становлять особливо важкі інфекції, що передаються через брудні руки.

Деформація нігтьової пластини – в результаті постійного травмування форма нігтьової пластини змінюється. Нігті набувають непривабливого вигляду.

Як же позбутися цієї звички?

Більш дорослим діткам можна пояснити усі можливі наслідки без «прикрас». Але цей метод точно не спрацює з малюками, скажімо, до 5-ти років.

Тут можна спробувати описати суть проблеми зрозумілою та доступною для малюка мовою у вигляді казки. А шкідливу звичку гризти нігті варто приписати негативним героям, на яких ваш малюк точно не захоче бути схожим. Просто забороняти без пояснень точно не варто. Як і не варто використовувати гірчицю чи перець, адже гострі спеції можуть потрапити в очі чи ніс, і спровокувати пошкодження слизових оболонок.

Дуже важливо, щоб батьки підходили до вирішення проблеми розважливо, намагалися встановити саме причину її появи, а далі вже шукали шляхи її вирішення.

Найперше, що потрібно робити, щоб позбутися такої звички – звести до мінімуму переживання, уникати стресових факторів. Наприклад, відправляти малюка у садок, одразу виходити на роботу на повний день та починати відвідування 5 розвиваючих гуртків - одночасно це робити не можна. Для дитини це величезний стрес. До всіх нововведень привчайте дитину поступово, пояснюючи, заспокоюючи та підтримуючи її.

Цікавтеся у малюка про його дитяче життя і нових друзів. Можливо його кривдять однолітки, або дитина боїться публічних виступів. Поцікавитися у педагога: чи все в порядку, і як поводиться дитина в садку. Якщо там все добре, варто поспостерігати за поведінкою малюка вдома. А саме за яких обставин він починає гризти нігті: під час перегляду мультиків, гри, після сварки з батьками, а може дитина соромиться, коли до мами і тата приходять в гості незнайомі люди.

Приділіть проблемі дитини більше часу. Розмовляйте з нею під час прогулянок і вдома. У якості терапії підійдуть всі види масажу і обіймів.

Після встановлення причини потрібно переходити до активних дій:

 дитина гризе нігті, коли злиться, - необхідно навчитися перемикати його увагу;

 обгризені нігтики як результат сором'язливості і низької самооцінки – треба частіше хвалити дитину і заохочувати ініціативу;

 внутрішні переживання пов'язані з сімейною ситуацією, - тоді питання до батьків.

Шкідлива звичка гризти нігті зустрічається у багатьох дітей. І боротися з нею однозначно потрібно. Та коли ж самостійно вирішити проблему не вдається, слід звернутися за кваліфікованою допомогою до психолога. Головне – не здаватися!

Ми хотіли б дізнатись Вашу думку стосовно продукції ТМ BELLA BABY HAPPY, якою Ви користуєтесь вдома. Інформацію, одержану в ході опитування, ми хочемо використати для вдосконалення наших продуктів та більш повного задоволення Ваших очікувань

Зворотній зв’язок

Контакти


02002, м.Київ вул. Панельна, 5. ТОВ "Белла-Трейд"